Рубрика “Психологія у фактах”

Тривожність.. Слово, яке знайоме кожному і хоч б раз виринало у житті. Когось тривожність не лякає, тому що людині легко позбавитися її, а когось вона забирає у свій полон і змушує переживати це відчуття на постійній основі – тривожитися з приводу навчання, роботи, майбутнього, особистого життя. Але звідки вона з’являється? Чи буває тривога корисною та що ми взагалі не знаємо про неї?

На думку деяких нейробіологів, тривожність виникає через певні особливості нейрохімічних процесів у нашому мозку, а ось на думку психоаналітиків вся справа в тому, що наші бажання не співпадають з можливостями, тому ми починаємо тривожитися.

Отже, факт 1. Наші батьки можуть бути причетними до того, що ми часто тривожимося в дорослому віці. І справа не тільки в генах. Якщо в дитинстві батьки часто критикують дітей, вказують на їхні слабкі сторони і лякають їх складним життя, яке їх очікує, то це дає прекрасне підґрунтя для появи тривожності. Тільки ось масштаби з віком змінюються. Ну і звісно, коли батьки вселяють віру в дитину і роблять акцент на її сильних сторонах, то ймовірність затяжних періодів тривожності у майбутньому знизиться.

Факт 2. Фізичні вправи допомагають боротися з тривожністю. Якщо ви вже почали розкладати килим для занять спортом, то трохи зачекайте, адже мова йде більше про абстрактну тривогу – тривогу, яку ми самі собі нав’язали. В інших випадках спорт не сильно то й нам допоможе. Але, якщо у вас дійсно «абстрактна» тривога, то 20 хвилин фізичного навантаження і ви зменшите її.

Факт 3. Під час приступів тривожності потрібно більше особистого простору. Про що йде мова?

Найчастіше тривога приходить до нас у гості, коли наші особисті кордони порушуються. Саме тому у багатьох людей приступи починаються саме в громадському транспорті або натовпі. Там наші кордони точно ніхто до уваги не бере. Тому краще за все створити собі окремий простір, коли ви відчуваєте тривожність – пійти в іншу кімнату, відійти від натовпу людей або навіть ваших друзів.

Факт 4. Під час тривожності ми можемо сприймати нейтральні запахи як неприємні. Тобто запахи, які раніше нам здавалися цілком нормальними, тепер стають дратівливими. За словами деяких професорів, так трапляється з тієї причини, що зазвичай ми обробляємо запах тільки завдяки нюховій системі, а під час тривожності сюди приєднуються і емоції. А найцікавіше те, що, якщо людина тривожиться часто, то вона навіть краще розрізняє неприємні запахи. Тому, якщо у вас було щось схоже, то тепер ви знаєте в чому справа.

Факт 5. Зупинити тривожність може наша уява. Що вас турбує? Спрямуйте на це явище всі сили вашої уяви – якщо це важлива подія, то зробіть вигляд, що це зйомки якоїсь вікторини і ви один з учасників. Якщо це важливий виступ, то зробіть вигляд, що ви зібрали компанію знайомих та зробили для них презентацію. Якщо це знайомство з новими людьми, то думайте про те, що серед них є ваші майбутні друзі і що вони схожі на вас. Уява допоможе обдурити тривожність, а вам лише потрібно не забути її включити.

Кажуть, що ворога потрібно знати в обличчя і тепер ми знаємо! Але пам’ятаймо, що деякі вороги можуть стати нашими друзями і якщо тривожність існуватиме у межах нашого контролю, то справа лише за нами!