Прокрастинація — і нехай увесь світ почекає

Прокрастинація  — і нехай увесь світ почекає

У тебе були моменти, коли відкладаєш-відкладаєш завдання, а потім закінчуєш важливу роботу в останні хвилини до дедлайну? А потім урочисто клянешся собі, що більше такого ніколи не повториться і ти будеш робити все вчасно.

І що отримуєш в результаті? Величезну снігову кулю з невиконаних завдань, які зростають в геометричній прогресії. А ще: «збитий» режим сну, нервовість, почуття провини, дедлайни та гірке усвідомлення: «Якби я зробив(ла) це раніше, проблем би не було».

Що таке прокрастинація і чим вона відрізняється від ліні?

Прокрастинація — це психологічний термін, який означає звичку постійно відкладати певні завдання на потім і викликає внутрішній дискомфорт.

Саме дискомфортом прокрастинація відрізняється від ліні. Коли людина лінується, вона не переживає цей стан, бо просто каже собі «я не хочу виконувати це завдання». Коли людина прокрастинує, то переживає докори сумління. Вона усвідомлює, що потрібно виконувати завдання — але не робить цього.

Які можуть бути причини виникнення прокрастинації?

Дисклеймер! Аналізуючи причини прокрастинації, важливо пам’ятати, що усі люди різні та в кожного своя історія. Тому й мотиви відкладання справ на потім індивідуальні.

Ми починаємо переносити завдання, коли сприймаємо його як певну загрозу і нам страшно за нього взятись. Побоювання можуть виникати через необхідність виконати щось нове, складне або надто важливе, чи навпаки – щось нецікаве та монотонне». До того ж люди схильні до прогнозування найгірших сценаріїв у своїй голові, незалежно від того чи це взагалі раціонально. 

Перфекціонізм. Погодьтесь, важко почати щось робити, коли розумієш, що все повинно бути ідеально. 

Невміння правильно розставляти пріоритети. Тоді нічого не залишається як хапатися за все відразу, але в результаті нічого не встигнеш довести до пуття.

Як боротися з прокрастинацією?

 Для початку необхідно визнати, що вона є. Як казав колись дядько Фрейд: «Визнання проблеми половина успіху в її вирішенні».

Далі важливо зрозуміти, яка ж саме причина змушує постійно відкладати справи на потім.

Після цього існує два шляхи: перший це робота з ідентифікацією проблемних думок та відповідною поведінкою, другий тренування навичок тайм-менеджменту.

Тепер настав зоряний час підбірок від КМЦешки.

Що подивитись?

TED Talks, які запалять твою мотивацію та допоможуть втекти від прокрастинації якнайдалі:

👉 Студент психології та підприємець, Вік Ніті, у своєму виступі “Чому ми прокрастинуємо” пояснює причини прокрастинації.

👉 Веселий та цікавий TED від Тіма Урбана, який розповідає що відбувається всередині мозку майстра прокрастинації.

👉 “Я не лінива, я прокрастиную” від Вікторії Гонсалес.

👉 Арчана Мерті розповідає про емоційні причини прокрастинації у своїй доповіді “Кінець зволікання”.

👉 Бронвін Клі підкаже як нарешті перестати прокрастинувати у “Вакцинація від прокрастинації”.

Що почитати?

📚 «Прокрастинація» Джейн Бурка, Ленора Юен;

📚 «Сила продуктивності. Як подолати прокрастинацію» Стів Скотт;

📚 «Зроби це зараз. 21 чудовий спосіб зробити більше за менший час» Брайан Трейсі;

📚 «Не турбувати. Як сфокусуватися в інформаційному шумі!» Кел Ньюпорт;

📚 «Як упорядкувати справи. Мистецтво продуктивності без стресу» ​Девід Аллен.

Отож, коли помітите, що захотілось відкласти щось на пізніше, то запитайте себе: «Чому я так роблю?».

Прокрастинація — це  сигнал. Як біль попереджає нас про щось гостре, так і прокрастинація попереджає нас про задачу, яку ми чомусь не хочемо виконувати. Наприклад, сигнал, який вказує, що ви морально чи фізично виснажені, і виконання цього завдання забере у вас усю енергію, якої і так обмаль. У цьому випадку краще трошки перепочити. Або маркер того, що вам страшно. Але пам’ятайте: сміливі завжди мають щастя.

 

Джерела:

https://il.kubg.edu.ua/struktura/sotsialno-psykholohichna-pidtrymka/sotsialno-psykholohichna-sluzhba/korysni-statti/2445-prokrastynatsiia-v-nashomu-zhytti.html

https://www.lustrum.com.ua/procrastination/

https://life.nv.ua/ukr/lifestyle/dela-na-zavtra-chto-takoe-prokrastinaciya-i-kak-s-ney-borotsya-50015396.html