Me, myself and I

Почуваюся самотнім – що робити?

Як змусити себе прокидатися зранку?

Що робити, коли все навалилося і немає сил іти далі?

Відповідаємо на ваші запитання з психологинею Юлією Дамочкіною.

Запитання #1
Що робити, коли почуваєшся самотнім?
(Проблеми у спілкуванні з батьком; дуже хочетьтся мати близькі стотсунки)

Відповідь психолога
Ви — дитина людини, яка не вміє дарувати любов. Швидше всього ваш батько сам не отримав її від своїх батьків. Це не означає, що він поганий чи не любить вас. Його любов може проявлятися в іншій формі: допомога, фінанси, житло, поради. Окрім того, він чоловік, а це означає, що він більше раціональний ніж емоційний. Але вас це зачіпає, бо ви — його протилежність: чуттєва і тепла.
Рішення говорити з батьком дуже правильне. Він може не погоджуватися, але це не означає, що він не дасть вам своєї любові. Просіть про те, що для вас важливо, проявляйте ініціативу (тату, обійми мене, похвали мене, підтримай мене, для мене це важливо). І, звісно, було б добре пропрацювати це питання з психологом, тому що у майбутніх стосунках ви будете схильні до емоційної залежності від партнера, а це шлях до страждань.
Ваша людина з‘явиться, на все свій час. А зараз знайдіть тих, хто може дарувати вам любов: друзі, близькі, поруч з якими вам добре. і пам‘ятайте, тато вас любить, просто інакше, ніж вам хотілося б.
Рекомендую прочитати книгу “5 мов кохання” Гері Чепмена.

Запитання #2
У мене є проблема: я не можу прокидатися зранку. Можу спати по 12-14 годин і навіть, коли я розумію, що моє тіло виспалось, бажання іти в реальний світ немає. Ніби за допомогою сну я намагаюся втекти від реальності і проблем.

Відповідь психолога
Стан, який ви описуєте, дуже серйозний та потребує допомоги спеціаліста.
У той же час важливо привести до ладу тіло: режим харчування та сну, спорт чи прогулянки, будь-яка активність. Ви можете самостійно допомогти собі, якщо почнете з простих речей: складати план завдань та виконувати їх, знайти хобі, більше спілкуватися з однодумцями (наприклад, візьміть участь у марафоні на цікаву для вас тему).
Виходьте з дому, не будьте в одному місці, де вам дискомфортно, інакше тіло звикне завжди почуватися погано вдома, а має бути навпаки.
Дивіться фільми, які вас надихають та вселяють у вас надію, де люди реалізовують свої мрії. Робіть усе можливе, аби змінити своє самопочуття. Якщо не виходить — обов’язково зверніться за допомогою до спеціаліста. Цей стан потрібно змінювати.

Запитання #3
Що робити, коли втомилась? Здається, що всі проблеми навалились одночасно:
ЗНО, вчителі в школі, батьки, відсутність мотивації.

Відповідь психолога
Випишіть усе, що потрібно зробити в блокнот, приберіть завдання з голови.
Розставте пріоритети за важливістю і термінами виконання: спочатку термінове, потім важливе і не термінове, потім неважливе. Усе, що неважливе не робіть (нічого страшного не станеться), або попросіть когось допомогти чи зробити це за вас.
Виділіть час не відпочинок і повноцінний сон. Потрібно заряджати свій акумулятор. Навіть, ваш телефон відключиться, якщо ви захочете, щоб він працював на 3% заряду увесь день.
Зверніть увагу на свій стан: можна готуватися до ЗНО у стресі, а можна у стані спокою. Те, що ви нервуєтеся не впливає на якість вашої підготовки, ви лише витрачаєте енергію. Готуйтеся спокійно.
Приберіть джерела стресу: мінімізуйте спілкування з тим, хто вас засмучує, не підтримує чи нервує.
Просіть про допомогу та підтримку, особливо батьків: “Мамо, тату, мені необхідна відчувати вашу підтримку зараз. Решту вирішимо після іспитів”.