Me, myself and I

Як боротися з тривогою?

Що робити, аби знайти сенс життя?

Чому немає бажання змінити своє життя і що робити, щоб воно з’явилося?

 

Говоримо про поширені проблеми з психологинею, сексологинею та сімейною консультанткою Юлією Дамочкіною у постійній рубриці “Me, myself and I”.

 

Запитання #1

Постійно тривожуся щодо свого невизначеного майбутнього. Цього року закінчую навчання в університеті і маю тривожні думки де і як отримати роботу, винайняти житло і т.д.. Як мені з цим справитися? Як покращити свої відчуття?

Відповідь психолога

Тривога — це переживання, через те, що щось не відбулося. Ви тривожитеся, тому що не впевнені в собі, у своїх силах та можливостях. Щоб приглушити це відчуття, поставте собі запитання: “Чи є зараз реальна причина для тривоги?” – вас ніхто не переслідує, ніщо не загрожує вашому життю, причин переживати немає. Потім заспокійте себе повільним глибоким диханням упродовж 1 хвилини (дихайте за таймером). Далі почніть шукати роботу та житло — робити конкретні дії для того, щоб розвіяти свій страх. Коли знайдете декілька варіантів для себе, ви зрозумієте, що вам під силу розв’язувати усі питання, які у вас виникають. Ви боїтеся невідомого, але самі ж можете впливати на своє життя, виконуючи прості справи, які приведуть вас до бажаного результату.

 

Запитання #2

Що робити, якщо не бачиш сенсу у житті? Кажуть, постав собі мету і все, твою проблему вирішено. Але який сенс у тому, аби ставити ці цілі і досягати чогось? Та у чому ж сенс життя і як його знайти?

Відповідь психолога

Можливо питання, які мене хвилюють, пов’язані з моїм віком і з часом усе мине?

Сенс життя є у людей, які добре знають себе, свої бажання і розпізнають речі, які роблять їх щасливими. Це люди, які живуть у гармонії з собою та своїми цінностями. У такому випадку, сенс життя полягає у самому житті. Його не потрібно шукати, його потрібно створити. Або ж він виникне як наслідок.

Уявіть собі життя, де ви спілкуєтеся та зустрічаєтеся з тими, хто вам дуже подобається та з ким вам добре. Що ви займаєтеся справою, в якій реалізуєте свої таланти і ваша справа приносить задоволення та користь іншим. Уявіть, що ви живете там, де вам хочеться, у вас є хобі, яке в кайф. Чи буде тоді у вас сенс життя? Звісно!

Залишилося лише визначити свої таланти та скласти план, як з вашого життя сьогодні зробити таке, у якому ви бачите сенс. Це прості кроки. Раджу почати з відповіді на запитання: “Що робить мене щасливим? Які люди, справи, місця? І що потрібно зробити, аби у моєму житті цього стало більше?”

 

Запитання #3

Я не розумію, чому я не хочу змінити своє життя на краще: мати достатньо коштів на їжу та проживання. Відчувати меншу тривогу за життя і відчувати себе постійно в безпеці. Я не розумію, чому доводжу до стану голодування, а потім переїдання. Чому відтягую працевлаштування. Чому постійно себе принижую. Чому боюся поділитися важливими для себе речами. Чому не хочу взяти відповідальність за своє життя.

Відповідь психолога

Тому що ви боїтеся дорослішати та нести відповідальність за своє життя. Ви не впевнені у собі та у своїх силах і обираєте позицію слабкої людини, тому що так простіше: нічого не робити та сподіватися на диво. Тому ця слабкість вам неприємна і ви караєте себе голодуванням, обмеженнями, а потім просто зриваєтеся і компенсуєте те, що не отримали.

Хто вчиняв так з вами? Хто не вірив у вас та карав? Або навпаки, рятував вас, коли ви демонстрували свої страждання?

Тривога присутня, тому що ви не відчуваєте, що контролюєте своє життя. Хоч кожної секунди ви створюєте свою реальність. Бездіяльність веде до тривоги, страждань і відсутності результатів.

Робіть щоденну практику, станьте перед дзеркалом, дивіться собі у вічі впродовж хвилини та повторюйте слова: “Я в тебе вірю! У тебе все вийде, просто роби маленькі кроки”. Ви самі можете все змінити просто зараз, виконуючи прості дії. Крок за кроком покращуючи своє життя і себе самого.