Me, myself and I

Я справді маю почуття до цієї людини, чи мені здається?

Як позбутися нав’язливих ірраціональних думок?

Постійно себе принижую, як перестати це робити?


Знаходимо вирішення ваших питень разом з психологинею Юлією Дамочкіною.

 

Запитання #1

Я перебуваю у стосунках, але мені часто здається, що через нестачу уваги мого батька, я звертаю увагу на всіх, хто проявив до мене інтерес. Як зрозуміти чи є почуття до людини?

 

Відповідь психолога
Якщо ви визнаєте нестачу уваги від батька, ви вже можете змінити свою поведінку. Якщо ви не розумієте своїх почуттів, цьому потрібно навчатися.

Можливо у вас співзалежне мислення, – коли людина боїться бути наодинці, бути покинутою та, як риба-прилипала, приклеює себе до партнера. Це відбувається через потребу теплих емоцій, недоотриманих від батьків. Але світ – не батько й інші люди не повинні повертати його борг стосовно вас. 

Вчіться слухати себе. Виділіть 5 хвилин на день і виконайте практику: “Що я відчуваю просто зараз (як називається це відчуття)? Де у своєму тілі я це відчуваю? На що (на який образ чи предмет) це почуття схоже?”. Запишіть відповіді або намалюйте образи. Продовжуйте виконувати вправу впродовж 8-10 днів. З кожним днем ви все більше розумітимете свої почуття. А потім прислухайтеся до себе, коли знаходитиметесь поряд з іншими.

 

Запитання #2

Я ніяк не можу знайти спокою. В мене є нав’язливі ірраціональні думки. Якщо мені щось захотілось то я або зроблю це або розірвусь на частини. Я ніяк не можу перестати думати про щось, зараз це велосипеди. Провозився сьогодні пів дня з ним (хоча лежить сніг і це не має сенсу). Це в мене дуже давно. Коли я збирав ножі мені треба було досконало знати все про них. Так і з музикою, і з скейтами, і з велосипедами. Зі сторони це напевно виглядає круто, дуже легко в чомусь розібратися. Але я це не контролюю і займаюсь цим, навіть коли не хочу, це забирає весь мій час навіть коли в мене є важливіші справи. Це якась одержимість. Фанатизм на грані з безумством, це мене зводить з розуму.

 

Я так живу роками

Я думаю можна працювати над цим, але я не знаю як…

Я не можу не думати про щось, якщо воно думається…

Якщо я захотів щось зробити, то не зможу нічим занятись, ні про що інше подумати поки це не зроблю.

Це неможливо контролювати.

Я заспокоююсь тільки коли дізнаюсь, все що можу дізнатися, або перемикаюся на якусь іншу справу.

Була раніше тортура що прив’язували до коня людину, кінь біг і волок людину по землі.

От я себе так відчуваю

Стараюсь помічати коли мене несе, але так собі допомагає

Взагалі воно такими загостреннями, коли я чимось новим починаю цікавитись то починається…

 

Відповідь психолога

Симптоматика, яку ви описуєте, складна та тривала. Можливо у вас обсесивно-компульсивний розлад. Якщо ви нічого з цим не робитимете, він буде погіршуватися і призведе до складних емоційних станів та неприємних наслідків у соціальній взаємодії з людьми. Якщо впоратися самостійно не виходить, необхідно звернутися до спеціаліста, у вашому випадку це психіатр.  Він призначить медикаментозну терапію та можливо порекомендує попрацювати з психологом.
Такий розлад в роботі психіки потребує лікування. Ви зможете жити спокійно, коли отримаєте допомогу кваліфікованого спеціаліста.

 

Запитання #3

Що робити з низькою самооцінкою і само приниженнями? Постійно здається, що ти недостаньо:(красивий, розумний і тд)

 

Відповідь психолога

Самооцінка людини формується у батьківсько-дитячих стосунках. Коли батьки критикують, порівнюють з іншими дітьми та їхніми успіхами, ставлять високі вимоги та мають завищені очікування, дитина постійно почувається “не достатньо”.

Потім у дорослому віці людина продовжує робити з собою те ж саме, що й батьки у дитинстві: ставити високі планки, розчаровуватися, вимагати більшого. Це приводить до стресу, напруження та незадоволення власним життям.

Вам потрібно просто перестати вимагати від себе бути кращим та ідеальним. Потрібно перестати порівнювати себе з іншими та їхніми успіхами та почати порівнювати себе із собою вчорашнім. Щодня помічайте свої успіхи та навіть маленькі перемоги, знаходьте у собі таланти, красу, унікальні якості та підкреслюйте їх. Навчіться цінувати те, що є вже зараз та спокійно зростати у своєму тілі.