Me, Myself and I #10

Як не корити себе за помилки?

Де шукати мотивацію?

Як сприймати критику?

Шукаємо відповіді на ваші запитання з Юлією Дамочкіною. Допомагаємо вам знайти гармонію з собою.

 

Запитання #1

Мене мучить біг по колу: робиш маленькі кроки — нічого не виходить — ненавидиш себе — знову з’являється бажання щось змінити — робиш маленькі кроки й усе спочатку. Як з цим справитися?

 

Відповідь психолога

Складається враження, що ви намагаєтесь відповідати якимось завищеним очікуванням. Звідси може з’явитися відчуття, що все не виходить. Ви дуже критичні та вимогливі до себе. Це шлях до депресії, тому що ідеальних людей не існує. Звідки у вас взялися ці очікування? Це вимоги батьків чи спроба відповідати нав’язаним стереотипам успішності? Направте свою увагу із зовнішніх факторів, з чиїхось очікувань, всередину на себе і свої бажання. Що я хочу? Що робить мене щасливим? Яким було б моє життя, якби я не був критичним і вимогливим до себе? Якщо щось не виходить, можливо, ви вживаєте не тих заходів. Проаналізуйте: як цього ж досягають ті, у кого виходить? Чим відрізняються ваші дії?

 

Запитання #2

У мене дуже часто зникає мотивація що-небудь робити — хочеться опустити руки. Я хотіла б знайти себе у певній справі, але не знаю, що підходить саме мені.

 

Відповідь психолога

Без розуміння вашого напряму немає мотивації. Ви не бачите сенсу в самій дорозі. Багато хто помилково вважає, що знайти улюблену справу — це кінцева точка. Насправді у вас може бути декілька улюблених справ на різних етапах життя. Ви жива людина, яка постійно змінюється. Ви можете піти в економіку і вважати її улюбленою справою, віддати їй частину життя. А потім в один момент зрозуміти, що це не ваше. Це нормально. Ви змінюєтеся, і разом з вами — ваші бажання і прагнення. Пробуйте робити те, що подобається. Що в кайф. Що добре виходить. Робіть з цього улюблену справу. Будьте готові, що все може змінитися — в якийсь момент ви передумаєте і захочете іншого. Вектор один — туди, де передчуваєте щастя.

 

Запитання #3

Не вмію правильно сприймати критику — надто агресивно реагую. Я самокритична, але зауваження навколишніх не розумію. Що треба робити, щоб навчитися слухати та аналізувати ці зауваження.

 

Відповідь психолога

Ви прагнете відповідати власним завищеним вимогам. Бути ідеальною — це про самокритичність. А світ іноді дає зрозуміти, що ви ідеальні. Ідеальних людей не буває. Ви злитеся за те, що вам вказують на “слабкі” місця. Насправді ж ви боїтеся бути собою і не маєте впевненості в собі. Тому й критика зачіпає. Вчіться сприймати свої слабкі сторони як особливості. Знайдіть те, в чому ці особливості допомагають. Наприклад: “я не вразлива, а чутлива”. 

А тепер про критику. Є тільки два критерії, які важливо враховувати в критиці. 

1) Чи той, хто критикує, експерт у тому питання? 

2) Чи його критика має позитивні наміри? Якщо людина не експерт або бажає зла, то який сенс її слухати? А якщо вона критикує, щоб допомогти, це не критика — подарунок. Людина робить вас краще.

 

Як це працює?

-ставиш запитання у форму;

-психолог дає відповіді та рекомендації;

-ми надсилаємо їх тобі на пошту, після чого ти можеш поставити додаткові запитання;

-публікуємо пост (анонімно), щоб допомогти й іншим.

 

Не соромся, запитуй!