Журналістські стандарти: що про них потрібно знати

Журналістські стандарти: що про них потрібно знати

Професійні стандарти існують у будь-якій сфері життя суспільства. Сьогодні, в непростий воєнний час, для нас вкрай важливими є  професійні стандарти в журналістиці. ЗМІ формують наш світогляд та точку зору на події. Через цю призму  ми сприймаємо дійсність і формуємо до неї відношення. Саме тому вона має бути кришталево чистою. Цьому й допомагають журналістські стандарти.

На сьогоднішній день існують наступні загально прийняті рамки (стандарти) в журналістиці:

1. Баланс думок, точок зору – забезпечення різних точок зору події. Журналіст –  це неупереджена особа, яка повинна представляти різні точки зору на ситуацію та бути об’єктивним.

 2. Оперативність(швидкість) – чим швидше буде опублікований матеріал,  тим краще, але головним має бути достовірність інформації.

3. Достовірність – кожен факт має бути перевірений, джерела інформації мають бути надійними та правдивими. Іноді оприлюднення фактів може бути анонімним, якщо це може загрожувати життю, здоров’ю чи професійній діяльності людини.

4.  Повнота – у готовому матеріалі має бути відповідь на питання: що сталося? де сталося? коли сталося? Для подальшої аналітики – чому сталося і до чого це призведе? А також коментарі експертів.

5. Точність – інформація має бути тільки правдива. Особливу увагу варто приділяти іменам героїв, власним назвам, числам.

6. Відокремлення фактів від коментарів – коментарі не повинні свідчити прихильність журналіста до якоїсь із сторін ситуації, експерта.

Британська телерадіомовна корпорація (ВВС) виділила основні цінності в журналістиці: 

– Довіра аудиторії

– Свобода висловлення

– Незалежність

– Відповідність суспільним інтересам

– Чесність і точність

– Неупередженість

– Захист вразливих груп. 

– Уникнення невиправданих правопорушень

– Повага до приватності