Рубрика “Психологія у фактах”

Рубрика “Психологія у фактах”

Підсумки року: Як пережити провали?

Традиційно в кінці року ми робимо висновки: що вдалося, а що ні; яких цілей хочемо досягти в майбутньому тощо. Впевнені, що вам вдалося зробити далеко не все в цьому році. І на це можна реагувати двома способами: проігнорувати та жити далі або мучитися докорами сумління. Останнє ми і пропонуємо пропрацювати.

Розповідаємо, що робити, якщо ви не досягли цілей, і чому не варто себе за це звинувачувати.

1. Оцініть реалістичність поставленої мети. Можливо, ви зазнали «помилки людини, яка вижила» — ефекту, коли людина покладається тільки на успішні приклади, але не враховує статистику провалів.

2. Проаналізуйте свої дії. Для наочності випишіть їх і подивіться, які справді наближали вас до бажаного результату, а які виявилися марними. Це потрібно для того, щоб ви відмовилися від неефективних стратегій.

3. Визначте свої страхи. Крім страху невдачі, є ще й страх успіху — це коли ви уникаєте мети через страх відповідальності, критики, самотності.

4. Перегляньте поставлені дедлайни. Припустимо, ви спочатку поставили нереалістичні таймінги або обставини змінилися і вам знадобилося більше часу для досягнення мети. Можливо, не варто опускати руки?

5. Подумайте, чи отримуєте ви задоволення від досягнення цілі. Якщо відповідь на це запитання «ні», можливо, в цьому і полягає причина труднощів.

6. Вирішіть, чи актуальна ця ціль зараз. Іноді обставини змінюються так швидко, що цілі втрачають свою актуальність.

7. Відмітьте маленькі перемоги. Навіть якщо бажаної мети не досягнуто, на шляху до неї ви отримали досвід. Запитайте себе: чого ви навчилися? Що виявилося корисним? Які навички ви набули і де вони зможуть стати в нагоді в майбутньому? Часом процес може виявитися важливішим за результат.

І пам’ятайте: облажатися може кожен. Головне не впадати у відчай і продовжувати свій шлях. Успіхів у новому році!