Рубрика “Психологія у фактах”

Рубрика “Психологія у фактах”

Чому ми «ведемося» на знижки?

Чорна п’ятниця тільки завершилася, а нас вже накрила хвиля новорічних розпродажів. Чому ми кидаємося купувати саме товар зі знижкою, а не те, що нам дійсно потрібно? Чому витрачаємо гроші на різні приємні дрібниці, а не відкладаємо, наприклад, на автівку?

 

Пояснюємо, як наш мозок вводить нас в оману та змушує приймати легкі емоційні рішення.

 

  1. Ми прагнемо до когнітивної легкості. Наприклад, більшість знайомих обирає певну модель смартфонів. І замість того, щоб аналізувати навіщо нам цей смартфон, ми просто купуємо щороку останню модель.
  2. Праймінг або «ефект передування». Наприклад, якщо ви побачили якусь річ у відомого блогера, то ви точно захочете купити собі щось схоже.
  3. Когнітивна скупість або небажання шукати найбільш оптимальні рішення. Наприклад, люди з когнітивною скупістю можуть о 7-й ранку поїхати за гречкою на інший кінець міста, бо «там дешевше». Оптимально було б пошукати аналогічний продукт у своєму районі, порівняти енерговитрати та витрати за часом.
  4. Фреймінг. Це когнітивне спотворення, у якому подача інформації впливає на її сприйняття. Цей прийом використовується під час розпродажів, коли покупцям показують різницю зі старою ціною товару. Погодьтеся, привабливішою здається не «гола» сума, а та, що становить 50% від колишньої вартості товару.
  5. Ефект доступності. Ще одне когнітивне спотворення, коли людина оцінює якусь подію як більш рідкісну, грунтуючись виключно на періодичності. Так, людина може реагувати на повідомлення у стилі «тільки сьогодні та тільки зараз», бо дійсно не часто з таким мала справу.
  6. Вплив афекту. Прикладом афекту можна назвати масове скуповування туалетного паперу та інших товарів першої необхідності перед локдауном.

 

Так, розуміємо: емоційні покупки приносять задоволення. Головне, щоб вони не заважали вашим цілям і планам. Вдалого шопінгу!