Рубрика “Психологія у фактах”

Рубрика “Психологія у фактах”

Ефект плато: чому ми не досягаємо цілей

Періодично може здаватися, що ви у безвиході. Видатних результатів ніби немає, куди рухатися далі — незрозуміло. У цій мертвій точці втрачається мотивація, хочеться все покинути.

Зараз ми описали так званий ефект плато — досягнення рівня, у якому колишні знання, навички не сприяють прогресу. Тоді поставлену мету доводиться досягати іншими способами, але якими саме – людині поки що невідомо.

Пояснення терміну ми зустрічаємо у книзі Джошуа Фоєра «Ейнштейн гуляє Місяцем». У ній йдеться про теорію трьох стадій, що ведуть до ефекту плато. Перша — це пошук стратегій для ефективного досягнення мети. Друга стадія — досягнення результату з найменшими зусиллями. Останній етап – ефект плато. На ньому ви можете діяти на автопілоті, докладати менше зусиль, проте колишні способи вже не працюють. Тоді доводиться вигадувати щось нове.

Як з цим боротися? Розповідаємо.

1. Як би це банально не звучало – вийдіть із зони комфорту. Людина звикає практично до всього: некомфортні умови стають терпимими, складні фізичні вправи здаються не такими вже й важкими, навіть кохані в якийсь момент перестають бути такими привабливими. Урізноманітнюйте звичну діяльність, обстановку чи стосунки. Це дасть нові відчуття та запустить нові розумові процеси.

2. Перестаньте робити одне й те саме. Якщо ви тривалий час наполегливо працюєте над якимось завданням і впадаєте у ступор, швидше за все, варто зробити перерву або змінити діяльність. Перегляньте свій розклад, додайте час для відпочинку. Він необхідний для того, щоб перезавантажитись і накопичити сили.

3. Зізнайтеся, що ви не ідеальні та можете помилятися. Якщо ви не дозволяєте собі зробити помилку, кожен крок стає справжнім випробуванням. Головне — це досвід, який ви отримуєте у процесі.

І пам’ятайте: завжди можна відмовитися від своєї мети, якщо у процесі її досягнення вона перестала бути актуальною. Подуймайте над своїми сьогоднішніми цінностями та пріоритетами, щоб скорегувати плани.