Рубрика “Психологія у фактах”

Рубрика “Психологія у фактах”

Як розвинути емоційний інтелект?

Емоційний інтелект є у кожного з нас. Він відповідає за розпізнавання емоцій і управління емоціями – як власними, так і чужими. Деякі психологи навіть переконані, що емоційний інтелект важливіший за загальний інтелект. Але як ми можемо охарактеризувати емоційний інтелект?

На думку експертів, він складається з таких аспектів:

  • здатність сприймати емоції;
  • здатність аналізувати і розуміти причини виникнення емоцій;
  • використовувати енергію емоцій у вирішенні завдань;
  • здатність керувати емоціями.

А ось розвиток емоційного інтелекту розпочався ще у 80-х – саме тоді психологи розробили концепцію емоційного інтелекту, тому що намагалися пояснити, чому ж розумні люди час від часу роблять «дурні речі». Наприклад, коли відомий вчений створює геніальний винахід, але при цьому не може зав’язати шнурки або підібрати собі костюм. Так-так, буває і таке.

Емоційний інтелект радять «прокачувати» так само як і рівень IQ, щоб залишатися гнучкими та змінювати сприйняття світу.

А як саме розвивати емоційний інтелект, спитаєте ви? Розповідаємо!

  1. Робіть вправу «Щоденник емоцій». Вам потрібно поставити нагадування в телефоні, наприклад, з інтервалом в одну годину. Як тільки ви почули сповіщення, то беріть аркуш паперу та записуйте емоцію, яку ви відчували за секунду до нагадування. Просто довіртеся собі та зловіть цю емоцію. Ця вправа дозволить вам прислухатися до емоцій та краще розпізнавати свій емоційний стан.
  2. Описуйте будь-які три ситуації, які сталися з вами за день, а поряд фіксуйте ваші емоції. Дійте за таким алгоритмом: опис ситуації; опис тілесних відчуттів, які виникають у вас, коли ви згадуєте ситуацію; опис емоцій, які стоять за цими тілесними відчуттями. Ця вправа навчить вас розділяти емоції та відчувати всю емоційну палітру.
  3. «Збирайте» спогади. Складайте у «скарбничку» цінні для вас речі. Були на відпочинку і відчували себе щасливими? Придбайте маленький сувенір або знайдіть маленький камінчик. Час від часу нам потрібно занурювати себе в певний стан і робити «живими» відчуття, які знаходилися в нас.
  4. Використовуйте музику, щоб контролювати емоції. Намагайтеся простежити, яка музика вводить вас у той чи інший стан і потім просто вмикайте ці пісні, коли захочете знаходитися саме в цьому стані. Зовнішні стимули дуже класно допомагають тренувати емоції.

Ну а якщо хочете детальніше зануритися в цю тему, то рекомендуємо вам класну книжку Деніела Ґоулмана «Емоційний інтелект»