Рубрика “Психологія у фактах”

Рубрика “Психологія у фактах”

Ви точно чули термін «емоційний багаж». Зазвичай так описують досвід одержання моральної травми, про яку ми не можемо забути, або коли говорять про негативний бекграунд, який ми пережили у відносинах, на роботі, у школі і т.д. Це заважає нам рухатися вперед по життю, оскільки ми не змогли впоратися з тими емоціями.

Можливо, ви навіть чули про людей, які плачуть під час занять йогою, масажем або голковколювання. А знаєте чому вони плачуть? Тому що у їхньому тілі активуються певні місця і це дозволяє вивільнити емоції, тобто позбавитися емоційного багажу.

Так, звучить дивно, але це правда, просто емоційний багаж може проявлятися і на фізичному рівні – мозок встановлює зв’язок з певною ділянкою нашого тіла, а ця ділянка тіла ніби заповнена пам’яттю на підсвідомому рівні. Саме тому дослідження показують, що дотики можуть викликати емоції, а спогади можуть викликати відчуття в певній області тіла. Ось так працює наш мозок!

Недарма в своїй книзі «Код емоцій» Бредлі Нельсон, відомий експерт в області магнітотерапії, пише: «Кожна емоція знаходиться в певному місці тіла і вібрує певною частотою».

Масштабне дослідження, яке проводили в 1992 р., також підтвердило зв’язок між нашим розумом і тілом, і факт, що психічне та емоційне здоров’я людини впливають на стан її фізичного здоров’я. Класичний приклад цього – страх. Якщо ви перебуваєте в ситуації, коли вам страшно, то ваше тіло генерує фізичну відповідь на цю емоцію, активуючи реакцію «боротьби-втечі-завмирання».

Як пояснює Бредлі Нельсон, коли ми переживаємо певну емоцію, то відбуваються три ключових процеси:

-ми розвиваємо емоційну вібрацію;

-ми відчуваємо емоцію і будь-які думки чи фізичні відчуття, пов’язані з нею. Тут вступає в гру взаємозв’язок розуму і тіла;

-ми віддаляємося від емоції, обробляючи її.

Можна ще сказати так – ми відчуваємо те, що спочатку відчуває наша нервова система. Вона посилає тілу сигнал, який потім активує відповідну емоцію.

І ось найбільш важливий момент – коли другий або третій етап, згадані вище, перериваються, енергія певної емоції виявляється в пастці нашого тіла. Саме через це ви можете відчувати м’язову напругу, біль і т.п. Чим вища емоційна напруженість, тим більша ймовірність потрапити в таку «пастку».

Психотерапевт Келлі Вінсент порівнює емоції, які потрапили в пастку, з тим як ми зазвичай носимо важкий рюкзак. Якщо говорити більш загально, то це обтяжує нас, впливає на наш настрій і забирає нашу енергію. Крім цього, емоційний багаж може руйнувати тканини тіла і перешкоджати нормальному функціонуванню органів. Наша енергія не може досягати фінальної точки природним шляхом, їй ніби щось заважає.

Також психологи сходяться у тому, що емоційний багаж ми починаємо формувати ще в дитинстві, коли нам хочеться поплакати, посміятися, потанцювати, покричати, а нам говорять: «Не треба зараз сміятися, тільки не плач, не танцюй зараз». Наші емоції придушують, вони хочуть вирватися, але не можуть.

Як з цим боротися? У першу чергу, ви повинні усвідомити, що у вас є емоційний багаж, якщо звісно він справді є. Дозвольте собі прислухатися до своїх емоцій так, ніби це живі люди. Ви хочете поплакати прямо зараз? Зробіть це. Хочете посміятися прямо зараз? Увімкніть улюблене відео і смійтеся. Відпускайте емоції!

Рух – це ще один спосіб, який може вам допомогти, тому що він вивільняє всю накопичену енергію, допомагає мозку розпізнавати різницю між напругою і розслабленням.

А ось «практика тиші» налаштує вас на хвилю спокою і дозволить краще почути емоції, бажання та думки. Сюди можна віднести медитацію, вправи для дихання, спокійну музику, прогулянку на природі.

Без емоцій складно уявити наше існування, але, на жаль, невідпрацьовані емоції стають тягарем, тому позбавляйтеся від них та дозволяйте собі проявляти їх у тому вигляді, який підходить вам найбільше!