Рубрика “Психологія у фактах”

Рубрика “Психологія у фактах”

Наш мозок дивовижна штука, але, на жаль, не ідеальна. Іноді він забуває важливі деталі, наприклад, про візит до стоматолога або дедлайн. Також він часто не помічає важливі моменти, пов’язані з нашим повсякденним життям, і в принципі це можна йому пробачити, адже у нашого мозку завжди є робота.

Тим не менш, коли ви про щось забуваєте або десь не встигаєте, то найчастіше списуєте це на брак часу, стрес або просто вважаєте помилкою, правда? Однак справа у нашому мозку, адже трапляється і так, що він обманює нас і ось як він це робить 

  1. Наш мозок любить шукати найлегші шляхи

Один з найбільших недоліків нашого мозку – це те, що іноді він лінується. Намагаючись вирішити проблему або прийняти рішення, наш мозок часто звертається до певних правил, алгоритмів та рішень, які добре працювали в минулому. У багатьох випадках це корисний і ефективний підхід, адже нам не потрібно довго думати над всіма можливими варіантами і ми можемо використати те, що вже спрацювало. Але іноді ці готові шаблонні рішення можуть наштовхнути вас на помилки. Наприклад, ви можете боятися літати, тому що завжди згадуєте гучні авіакатастрофи і думаєте про те, що такий сценарій випаде і на вашу долю. Хоча насправді літати безпечніше, ніж подорожувати на автомобілі. Ось так мозок використовує певний «шаблон», або це ще можна назвати «евристикою доступності», і програмує наш страх.

  1. На наше мислення впливають приховані упередження

Мова йде про схильності, які можуть впливати на те, як ви сприймаєте людей (ефект ореолу), як ви сприймаєте події і на які аспекти ситуації ви звертаєте увагу, коли приймаєте рішення.

Підтверджувальне упередження – це ще один «трюк» вашого мозку. Йдеться про те, що людина часто шукає підтвердження власних думок і переконань. Крім того, вона схильна інтерпретувати події зі своєї точки зору, навіть якщо це тлумачення буде помилковим та ігнорувати або знецінювати все, що суперечить її ідеям.

Пам’ятайте, що такі когнітивні упередження можуть заважати вам ясно мислити та приймати правильні рішення.

  1. Наш мозок любить шукати винних

Коли трапляється щось погане, то цілком природно шукати винуватого. Однак, часто ми спотворюємо реальність, щоб захистити нашу самооцінку. Тобто ми можемо зробити щось не так, але не хочемо брати на себе відповідальність за це і тому знаходимо людей, яких можна звинуватити.

Пам’ятаєте як влітку, коли ви обгоріли на сонці, ви починаєте думати, що проблема у сонцезахисному кремі, що він не дуже якісний, хоча насправді потрібно визнати той факт, що ви не нанесли крем повторно.

На думку дослідників, велика кількість наших упереджень з’являються саме як спосіб захисту самооцінки і як захист від страху невдачі, тому не дозволяйте їм керувати вами.

  1. Наш мозок не завжди помічає зміни

Кожного дня у світі відбувається стільки подій, що мозку важко помічати всі нюанси та деталі. Через це ми іноді пропускаємо важливі зміни, які буквально відбуваються перед нашими очима. Для цього придумали термін «сліпота змін».

У деяких дослідженнях, коли співрозмовники мінялися місцями під час короткої перерви, більшість людей навіть не помічали змін, хоча вони були очевидні. Дослідники стверджують, що вся справа в тому, що, коли ви зайняті чимось одним, то мозок намагається відключити інші потоки інформації, які постійно надходять. Він ніби хоче допомогти вам зосередитися, але при цьому ось так легко можна не помітити те, що відбувається прямо перед вами.

  1. Наша пам’ять штука не надійна

На жаль, наша пам’ять – це не відеокамера, яка зберігає події в тому вигляді, в якому вони відбуваються. Вона може впливати на те, як ми сприймаємо події і навіть підмінювати їх.

Наприклад, дослідження показують, що дуже легко зробити так, що людина матиме помилкові спогади про події, яких насправді не існувало.

Так, в одному з досліджень люди переглядали відеоролик, на якому інші люди щось робили, і згодом учасники експерименту почали вірити в те, що вони виконували ті дії самі. Тому потрібно завжди усвідомлювати, що пам’ять – це добре, але те, що вона може нас підводити – це факт.

Звісно ми не можемо запрограмувати наш мозок так, як нам хочеться, але усвідомлення того, що іноді він здатний вчиняти подібні «трюки», може ще й як допомогти!