Рубрика “Психологія у фактах”

Рубрика “Психологія у фактах”

Пам’ять та музика: чому вони пов’язані?

Зв’язок між музикою і пам’яттю є дуже сильним. Зазвичай музика викликає у нас певні емоції, а вони, у свою чергу, викликають відповідні спогади. Не будемо це довго пояснювати, тому що ви точно пам’ятаєте це відчуття, коли ти слухаєш пісню, яку любив ще в школі, і автоматично повертаєшся у ті часи.

Чому так відбувається? А тому, що нашу довготривалу пам’ять можна розділити на два види – неявну та явну. Явна пам’ять – це свідоме згадування минулого. Сюди також можна віднести вивчення чогось нового, процес читання, тобто речі, які нам необхідно усвідомити.

Неявна пам’ять – це наші несвідомі та автоматичні спогади. Наприклад, ви почули декілька слів з пісні і починаєте згадувати інший текст. Або ви побачили уривок з якогось фільму і згадуєте, що там було.

При цьому цікаво те, що явна пам’ять зникає за відсутності спогадів, а ось неявна пам’ять довговічна! Ми можемо тренувати її навіть шляхом пасивного прослуховування фонової музики, а ще ми можемо полюбити певну музику тільки через те, що вона часто грала у фоновому режимі. Це психологічне явище називають ефектом простого впливу. Іншими словами, людям найбільше подобається те, що вони вже знають, саме тому великі лейбли борються за постійні трансляції кліпів на музичних каналах.

Спогади, викликані музикою, часто виникають в певні моменти нашого життя і дослідження показують, що частіше за все ці спогади пов’язані з періодом від 10 до 30 років. Саме у цей період, за словами дослідників, люди проживають велику кількість емоцій, отримують новий досвід, формуються як особистості і звісно все це вони роблять під музику.

Крім цього, музика дозволяє проникнути у мозок людей, які хворіють на хворобу Альцгеймера. Слухаючи музику, яку вони чули в юності, ці люди відновлюють деякі спогади і ще й демонструють чудову пам’ять, адже згадують різні мелодії.

Також дослідники стверджують, що наша пам’ять настільки зберігає «музичні емоції», що під час прослуховування пісні, яку ми додавали до плей-ліста багато років тому, ми можемо згадати день, коли її вмикали, наш стан у той момент і те, що ми робили, слухаючи її.

Вражає, правда? Ось така вона – магія музики! Тепер, коли ви говоритимете, що музика переносить вас у минуле, то знатимете, що музика дійсно це робить і що це не просто звичний нам вираз.