Рубрика “Психологія у фактах”

Рубрика “Психологія у фактах”

Синдром самозванця: що це і як його розпізнати?

Синдром самозванця – це психологічне явище, з яким стикалася майже кожна людина. Він проявляється у тому, що ми знецінюємо свої досягнення і думаємо, що наш успіх випадковий, і що ми не заслуговуємо на нього.

Як стверджують психологи, цей синдром може торкнутися будь-якої людини в будь-якій професії і будь-якого віку.

Якщо розглядати цей синдром більш детально, то можна сказати, що це конфлікт між самосприйняттям і тим, як вас сприймають інші. Тобто навіть тоді, коли інші захоплюються вашими талантами, ви все одно заперечуєте їх і робите вигляд, що вам просто пощастило у певний момент. Ви не вірите, що зробили все самі і підсвідомо боїтеся того, що і інші зрештою будуть думати так само. А ось далі ви починаєте працювати або навчатися ще в більш прискореному темпі, щоб «довести» собі та іншим, що ваш успіх не був випадковістю або щоб зменшити почуття провини через те, що ви «обманюєте» оточуючих. Це і є симптоми синдрому самозванця. В результаті ви отримуєте емоційне вигорання та низьку самооцінку. Такі собі «подарунки», так?

Але найцікавіше попереду. Виявляється, що є аж 5 типів «самозванців». Такі висновки зробив дослідник Валері Янг, який працює з цим синдромом. Детально він описав це в книзі «Таємні думки успішних жінок: чому дієздатні люди страждають від синдрому самозванця».

Перший тип – перфекціоніст

Ви настільки зосереджуєтеся на ідеальному результаті, що намагаєтеся досягти його у всіх аспектах життя. А коли вам не вдається цього зробити, то ви починаєте критикувати себе за дрібні помилки і зосереджуватися на невдачах, замість того, щоб усвідомити, що ви отримали корисний досвід. До того ж, ви будете уникати нових занять та завдань, оскільки вам здаватиметься, що ви не зробите все ідеально з першого разу, а значить немає сенсу за це братися.

Другий тип – природжений геній

Людям цього типу зазвичай легко опановувати нові навички і майже всі нові проєкти, завдання вони виконують швидко. Але, коли їм все ж не вдається впоратися з чимось, то вони відчувають себе шахраями і вважають, що вони вже більше нічого не зможуть зробити.

Третій тип – «суворий індивідуаліст» або соліст

Ви вважаєте, що зможете впоратися з усім самі. А коли у вас щось не виходить, то ви створюєте для себе ярлик «невдахи» і свідомо відмовляєтеся від підтримки, коли вам її пропонують. Люди цього типу переконані, що, якщо вони погодяться, щоб їм допомогли, то автоматично стануть слабкими.

Четвертий тип – експерт

Ви не заспокоєтеся до тих пір, поки всі не вважатимуть вашу роботу на сто відсотків успішною. Вам потрібно знати все, що стосується предмету роботи – ви будете шукати додаткову інформацію, досліджувати купу джерел і все це заради оцінки «відмінно». Але як тільки ви стикаєтеся з питаннями, на які не можете відповісти або коментарями, які не можете спростувати, то одразу дивитеся на шлях, який ви пройшли, як на щось невдале і називаєте себе шахраєм.

П’ятий тип – супергерой

Люди цього типу хочуть бути ідеальними всюди – на роботі, в університеті, школі, вдома. Їм важливо бути і класними друзями, і бездоганними співробітниками. Якщо їм не вдається успішно виконувати якусь роль, то вони прирівнюють це до невдачі.

«Супергерої» вважають показником успішного виконання будь-якої справи відчуття втоми, адже тоді вони розуміють, що витратили багато енергії, а значить робили все, що від них залежить. Саме тому «супергерої» найчастіше страждають від емоційного вигорання.

Як бачите, у цих типах дуже легко впізнати себе в той чи інший період життя.

Якщо ви усвідомлюєте, що у даний момент страждаєте від синдрому самозванця, то спробуйте виконати ці кроки. Вони не стануть панацеєю, але допоможуть поступово зменшувати вплив синдрому.

  1. Озвучте ваші думки та емоції. Зізнайтеся собі та оточуючим, що ви розумієте, що знецінюєте ваш успіх і що вам складно отримувати позитивну оцінку ваших досягнень. Повірте, ви зрозумієте, що ви не один і що така проблема є у багатьох ваших знайомих, а значить разом вам буде простіше з нею боротися.
  2. Складіть стратегію боротьби з проявами синдрому. Наприклад, якщо всі навколо хвалять вас за виконання певного завдання, а ви не можете прийняти це, призначте собі маленький штраф. Наприклад, відмовтеся від чашки кави, десерту або шопінгу. Привчайте себе до нового способу мислення.
  3. Помічайте деталі. Якщо ваш успіх відзначила не одна людина, а декілька, то спробуйте зосередитися на цьому. Зробіть це доказом того, що ви справді зробили все класно.
  4. Не порівнюйте себе з іншими. Всі ми різні і ми працюємо з різною інтенсивністю. Комусь потрібно дві години, щоб виконати проєкт, а комусь шість і це абсолютно не має значення, адже мова йде виключно про результат.
  5. Не намагайтеся постійно прагнути до ідеалу. Ідеал на те й зветься ідеалом — він недосяжний. Якщо ви не досягли ідеалу, то це не робить вас невдахою чи самозванцем. Люди постійно працюють над тим, щоб наблизитися до ідеалу, тож не потрібно думати, що всі навколо вже зробили це і тільки ви залишилися на тому ж місці.

Піклуйтеся про себе і цінуйте ваші досягнення. Це ваш шлях. Не знецінюйте його! dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.