Рубрика “Психологія у фактах”

Рубрика “Психологія у фактах”

Цікаві факти про психологію людини

Людська природа – це світ, який нам ніколи не вдасться вивчити до кінця. Ми можемо думати, що пізнали його і при цьому помилятися. Ми можемо думати, що знайшли спільний знаменник, який об’єднує людей і пояснює їхню поведінку, але ми не можемо стверджувати, що це стосується всіх людей без виключення.

А втім, все частіше психологічні дослідження, які проводять відомі університети, демонструють, що все ж існують певні закономірності у поведінці людей і ми пропонуємо вам познайомитися з цими фактами і, можливо, ви навіть впізнаєте себе в деяких з них.

  1. Наш мозок сприймає довгострокові дедлайни як щось не дуже важливе. Пам’ятаєте, що дуже часто ми відкладаємо якісь справи та завдання, хоча розуміємо, що було б краще зробити все саме зараз, щоб потім не мучитися? Все це відбувається тому, що наш мозок дає сигнал про те, що ми виконаємо ці завдання пізніше, тобто, що це реально зробити пізніше. Деякі дослідження показують, що, коли ми бачимо, що дедлайн вимірюється днями, а не місяцями, то ми відчуваємо зв’язок з повсякденним життям і думаємо, що встигнемо все зробити, як встигаємо приготувати вечерю.
  2. Ми можемо переконати себе, що нудна робота була не така вже й нудна, якщо не отримаємо нагороду. Це продемонструвало дослідження під назвою «Психологія навчання і мотивації». Так, учасники виконували нудне завдання, а потім їм платили за це або 1 долар або 20, щоб переконати, що воно все ж було цікаве. Ті, кому заплатили 20 доларів, продовжували говорити, що було нудно. А ось ті, хто отримав лише долар, переконали себе, що завдання було цікаве і це спрацювало, адже долар – це скоріше щось символічне і вони подумали, що виконували завдання на хвилі інтересу.
  3. Ми шукаємо людські обличчя навіть в неживих предметах. Буває, що ми бачимо обличчя якихось персонажів з книг, фільмів, мультфільмів у хмарах, на стовбурах дерев, у воді і т.д. Це називається парейдолією і, на думку вчених, так відбувається через те, що розпізнавання осіб є настільки важливим для нашого соціального життя, що мозок знаходить «людей» там, де їх немає, ніби говорячи нам, що реальні люди є всюди.
  4. Наш мозок хоче, щоб ми лінувалися. Нашим пращурам потрібно було бути готовими до всього і максимально зберігати свою енергію, адже були такі періоди, коли вони навіть не бачили їжі. От і одне дослідження також показало, що під час тренування на біговій доріжці люди автоматично знижували темп та зменшували кількість кроків, щоб спалювати менше калорій. Тобто підсвідомість ніби змушує нас не витрачати всю енергію на випадок стресової ситуації.
  5. Ми позіхаємо у відповідь, тому що співчуваємо людині. Помічали, що ми часто позіхаємо, коли це робить хтось інший, хоча при цьому ми не такі вже й втомлені? Деякі психологи стверджують, що вся справа в тому, що таким чином ми підсвідомо демонструємо співчуття. Ми думаємо, що людина позіхає, оскільки дуже втомлена, відчуває стрес або їй дуже нудно і, власне, налаштовуємося на цю хвилю і, проходить декілька секунд, а ми вже так само позіхаємо.
  6. Якщо ми заздалегідь приготували план Б, то план А навряд чи спрацює. Серія експериментів, які проводили в Пенсильванському університеті, дозволила виявити, що, коли учасники думали про свій план Б перед початком певного завдання, то вони виконували його набагато гірше, ніж ті, хто взагалі не готував плану Б. До того ж, факт наявності плану Б знижував їхню мотивацію і позбавляв успіху. За словами дослідників, краще малювати собі план Б «розпливчастим», щоб це не впливало на успішну реалізацію ваших планів та задач.

Як бачите, у чомусь люди все ж дуже схожі, але все одно ці дослідження не є настільки масштабними, щоб робити гучні висновки.

Як казав письменник Антон Чехов: «Все, що мені відомо про природу людини, я дізнався в процесі пізнання самого себе».